Prije svega kod otvaranja vlastitog posla potrebno je odlučiti čime biste se željeli baviti. Nikako nemojte zanemariti ili omalovažiti ovaj korak jer svako putovanje uvijek započinje prvim korakom! Tako da... dobro razmislite!
Nakon što ste donijeli ovu važnu odluku, iduće je da odlučite želite li otvoriti obrt ili poduzeće. Ako se odlučite za poduzeće, iduća odluka je želite li otvoriti doo ili jdoo? Nakon toga, želite li biti direktor svog poduzeća i/ili želite u njemu raditi?
Ako se pak odlučite za obrt, želite li otvoriti paušalni obrt ili redovni obrt?
Ako posao zatvarate, možete nastaviti i dalje sudjelovati u radu svoje firme, možete biti u mirovini i primati mirovinu, a i dalje raditi u svojoj firmi.
Možete otići u mirovinu i posao prepustiti novim generacijama... Opet odluke?
Kao što i sami vidite puno je odluka za donijeti... Ali zapamtite - krive odluke nema!
I zato nas kontaktirajte za sve informacije i savjetovanje u otvaranju vlastitog poslovanja!
Sa knjigovodstvenog stajališta potpuno je svejedno hoćete li se odlučiti za d.o.o. ili j.d.o.o., način voðenja knjiga potpuno je isti za obje forme.
Jedina razlika izmeðu d.o.o.-a i j.d.o.o.-a je u troškovima otvaranja. Ukupni troškovi otvaranja jdoo-a puno su manji u odnosu na doo i iznose otprilike do 1000,00 kn s uključenim temeljnim kapitalom od 10,00 kn. Meðutim, isplativost je na kraju ista jer temeljni kapital doo-a, bez obzira što je u startu puno veći, iskorištava se odnosno ulaže u daljnje poslovanje.
Smatramo da su u novije vrijeme obrti neopravdano zapostavljeni odnosno padaju u drugi plan u odnosu na poduzeća. Naime, mnogo ljudi smatra da je lakše poslovati s poduzećem nego s obrtom, meðutim obrt ima svoje nepobitne prednosti. Obrt daje puno više prostora za rad sa vlastitom zaradom, imate slobodu u radu s gotovinom, u obrtu kao vlasnik nemate obavezu isplate svoje plaće, plaćate samo svoje doprinose i plaće radnika ako ih imate, PDV obračunavamo (samo) prema naplaćenim računima i slično.
S druge strane, poduzeća su često ozbiljnije shvaćena na stranim tržištima, imate mogućnost veće zarade, PDV (najčešće) obračunavamo prema fakturiranim računima, možete konkurirati na javnim natječajima i slično.
Odabir je u potpunosti na Vama, a ukoliko trebate savjet kontaktirajte nas.
Paušalni obrt možete otvoriti u slučaju kada ne planirate ostvariti veliki godišnji prihod. Paušalni obrt u početku može biti prednost jer vlasnik paušalnog obrta plaća manje doprinose u odnosu na redovnog obrtnika, porez na dohodak plaća se u paušalnom iznosu po rješenju porezne uprave i kao paušalist, iako nemate obavezu voðenja poslovnih knjiga, preporučamo da imate nas kao podršku u Vašem poslovanju.
Zašto ne?! Možete biti zaposleni kod drugog poslodavca i imati otvoreno vlastito poslovanje (obrt ili poduzeće). Priznajemo, ovaj slučaj nije jako čest...
Kada se otvara vlastiti posao podrazumijeva se da ćete to i raditi. Meðutim, ova opcija može biti dobra kao početak poslovanja, dok se ne "uhodate" i ukoliko razmatrate ovu varijantu preporučamo da nas kontaktirate kako bismo pojasnili detalje.
Ukoliko imate otvoren posao i želite zaposliti novog radnika potrebno je od radnika pribaviti sve potrebne dokumente za prijavu (poreznu karticu, broj tekućeg računa, potvrdu stupnja obrazovanja za radno mjesto na kojeg radnika prijavljujete i slično) i sklopiti s njim Ugovor o radu. Takoðer, savjetovali bismo da se prije zapošljavanja novog radnika raspitate o mogućim poticajima za zapošljavanje.
Isto tako, kada s radnikom raskidate Ugovor o radu iznimno važno je utvrditi prava i obveze obje ugovorene strane.
Sve navedeno možete ostvariti u našem knjigovodstvu ukoliko postanete naš klijent.
Ovisi! Po sili zakona mora se biti u sustavu PDV-a ako odlučite raditi sa zemljama EU. Ovisi takoðer i o djelatnosti; ako Vam troškovi poslovanja u većem djelu sadrže PDV bolje Vam je biti u sustavu PDV-a. Nadalje, ukoliko planirate poslovati s tvrtkama koje su već u sustavu PDV-a velika je vjerojatnost da će i njima više odgovarati da i Vi budete u sustavu PDV-a.
Slobodni ste kontaktirati nas i posavjetovati se!
Svaki izdani račun u RH, bio on hrvatski ili inozemni, mora sadržavati osnovne stavke računa sukladno Općem poreznom zakonu, Zakonu o PDV-u, Pravilniku o porezu na dohodak i Zakonu o fiskalizaciji u prometu gotovinom.
To su:
- broj i datum izdavanja računa,
- ime i prezime (naziv), OIB poduzetnika koji je isporučio dobra ili obavio usluge, adresu,
- naznaku mjesta gdje je isporuka dobara ili usluga obavljena (broj prodajnog mjesta, poslovnog prostora, prodavaonice, naziv radnje, poslovne jedinice i sl. AKO POSTOJI),
- količinu i naziv isporučenih dobara i/ili vrstu i količinu obavljenih usluga,
- ukupni iznos naknade i poreza razvrstanih po poreznoj stopi,
* porezni obveznici poreza na dodanu vrijednost, uz navedene elemente računa, moraju navesti i dodatne elemente računa:
- PDV identifikacijski broj prodavatelja,
- ime i prezime (naziv), adresu, OIB ili PDV identifikacijski broj kupca,
- datum isporuke dobara ili obavljenih usluga,
- jediničnu cijenu bez PDV-a odnosno iznos naknade za isporučena dobra ili obavljene usluge, razvrstane po stopi PDV-a,
- popuste ili rabate ako nisu uključeni u jediničnu cijenu,
- stopu PDV-a,
- iznos PDV-a razvrstan po stopi PDV-a.
* obveznici fiskalizacije obvezni su na računu navesti i slijedeće elemente:
- vrijeme izdavanja računa (sat i minuta),
- oznaku operatera (osobe) na naplatnom uređaju,
- oznaku načina plaćanja računa – novčanice, kartica, ček, transakcijski račun, ostalo,
- jedinstveni identifikator računa i
- zaštitni kod izdavatelja obveznika fiskalizacije.
* prema Zakonu o fiskalizaciji u prometu gotovinom, broj računa sastoji se od tri obavezna dijela:
- numerički dio – broj računa koji kreće od broja 1 do broja n u tijeku godine,
- oznake poslovnog prostora i
- oznake naplatnog uređaja.
Detaljnu razradu svih stavaka račune te posebne odredbe donosimo u dokumentu „Uputa o obvezi izdavanja računa prema propisima iz nadležnosti Porezne Uprave”.
Svaki inozemni račun, osim svih obaveznih stavaka računa, mora sadržavati i dodatne napomene sukladno pravilima poslovanja sa inozemstvom. Svako poslovanje tretira se drugačije stoga savjetujemo da se uvijek obratite svom knjigovodstvu prije izdavanja ino-fakture.
Kao „prvu pomoć” u situaciji izdavanja računa prema inozemstvu nudimo poveznicu kolega iz Plavog ureda kojom se i sami ponekad služimo.
Potaknuti sve većim brojem korisnika potpore za samozapošljavanje preko Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, a time i sve većim brojem upita na ovu temu donosimo kratki prikaz postupka apliciranja za navedene poticaje.
Prvi korak je da budete prijavljeni kao nezaposleni na HZZ i da se izjasnite da želite koristiti poticaje za samozapošljavanje. Na taj način sa dodjeljenim referentom prolazite sve aktivnosti vezane za postupak korištenja potpora. Drugi korak je dobro proučiti mjeru za koju ćete aplicirati. To znači temeljito pročitati sve prihvatljive i neprihvatljive troškove, potrebnu dokumentaciju, uvjete koje je potrebno zadovoljiti, bodovanje zahtjeva-koliko bodova imate, gdje možete sakupiti dodatne bodove i slično.
Treći korak je izrada poslovnog plana. Plan sastavljate sami uz podršku referenta na Zavodu. Poslovni plan ne zahtjeva znatne ekonomske vještine, ali savjetujemo da Vam ga pregleda osoba s iskustvom prije finalne predaje na Zavod. Poslovni plan funkcionira po sistemu bodovanja. Uz poslovni plan predaje se i pripadajući troškovnik. Izgled poslovnog plana i troškovnika dobit ćete od svog referenta, predefinirani su obrasci koje možete skinuti sa službenog weba Zavoda. Uz sve navedeno potrebno je predati i pripadajuće zahtjeve i izjave koje se također mogu naći na službenom webu Zavoda.
Četvrti korak je slušati svog referenta i dolaziti na sve zakazane sastanke. Peti korak je predaja dokumentacije i vjera u sebe!
Detalje o navedenoj potpori i svim ostalim poticajima koje daje HZZ pronađite na stranici http://mjere.hr/
Odgovorit ćemo na pitanje na primjeru grada Velike Gorice. I sami smo aplicirali na jedan takav natječaj tako da imamo i praktično iskustvo.
Prvi korak biti će svakako dobro proučiti natječaj na koji planirate aplicirati. Pogledajte spadate li u korisnike potpore, koji su kriteriji za ostvarenje i namjena korištenja potpore, postupak odobravanja i dodjele i slično.
Drugi korak je prikupljanje dokumentacije. Svaki natječaj ima zadanu dokumentaciju u smislu raznih izjava koje prate Vašu prijavu. Izjave su uglavnom predefinirani obrasci u kojima ćete popunjavati svoje podatke, podatke o poslovanju, kontakt podatke, podatke o zaposlenicima i sl. Drugi dio dokumentacije odnosi se na potvrde i dokaze o Vašem (dobrom) poslovanju. Uglavnom su to izvadci iz raznih registara, potvrde o nepostojanju dugova i slično. Treći dio dokumentacije su ponude odnosno računi koje želite financirati iz potpore na koju se javljate te program razvoja Vašeg poslovanja ubudućnosti ako i kada ostvarite potpore za koje aplicirate.
Program razvoja pišete sami u obliku kratkog sastavka. U nastavku donosimo primjer („primjer” linkaš na obrazac koji šaljem u prilogu, da ga mogu skinuti) jednog takvog „sastavka” iz natječaja u Zagrebu.
Treći korak je predaja dokumentacije i vjera u sebe!
Detaljanj primjer natječaja donosimo na poveznici: http://www.gorica.hr/2018/03/natjecaj-za-dodjelu-potpora-za-poduzetnike-pocetnike-za-2018-godinu/
* NAPOMENA: Navedeni natječaj nije aktivan i služi isključivo kao primjer.
01.12.2018. na snagu stupa Zakon o elektroničkom izdavanju računa u javnoj nabavi.
O čemu se radi?
Svi poslovni subjekti u RH koji se financiraju iz državnog proračuna od datuma 01.12.2018. obvezni su sve ulazne račune zaprimati u elektroničkom obliku, a od 01.07.2019. takve račune obvezni su i izdavati za slijedeće poslove:
- elektroničke račune koji su izdani na temelju ugovora o javnoj nabavi ili okvirnih sporazuma sklopljenih sukladno posebnom zakonu kojim se uređuje javna nabava,
- elektroničke račune koji su izdani na temelju ugovora proizašlih iz postupka nabave robe i usluga te provedenih projektnih natječaja procijenjene vrijednosti manje od 200.000,00 kuna te radova procijenjene vrijednosti manje od 500.000,00 kuna.
Na koga se odnosi zakon?
- na javne i sektorske naručitelje kao obveznike javne nabave, izdavatelje elektroničkih računa u postupcima javne nabave te informacijske posrednike koji pružaju usluge razmjene elektroničkih računa i pratećih isprava u postupcima javne nabave.
Što to znači za Vas?
Ako poslujete s takvim poslovnim subjektima, nakon 01.12.2018. više im nećete moći poslati račun u pisanom obliku već isključivo e-račun.
Samim time, ukoliko ga poslovni subjekt ne zaprimi u obliku e-računa nije ga dužan niti platiti.
Od 01.07.2019. takav poslovni subjekt bit će u obvezi i Vama poslati isključivo e-račun.
Kako Vam mi možemo u tome pomoći?
Nakon informiranja u firmama koje nude uslugu e-računa mi smo odlučili ponuditi našim klijentima da e-račune šalju preko nas. Imamo certifikat preko FINA-e i uz punomoć, koja će se moći potpisati kod nas u knjigovodstvu, mi ćemo uz naknadu vršiti navedenu uslugu.
Likvidacija trgovačkog drštva jedan je od načina prestanka rada društva kada društvo svojom imovinom može podmiriti svoje obveze.
Član(ovi) društva kao prvi korak u postupku likvidacije donose odluku o prestanku društva u obliku javnobilježničke isprave.
Po donošenju odluke o prestanku društva drugi korak je odluku prijaviti trgovačkom sudu radi izmjena podataka u sudskom registru. Nakon prijave trgovačkom sudu on donosi rješenje o otvaranju postupka likvidacije i imenuje likvidatora. Društvima u likvidaciji uz postojeći naziv dodaje se - „u likvidaciji”, a ostali službeni podaci ostaju isti (šifra djelatnosti, OIB, MBS, žiro račun).
Od dana rješenja trgovačkog suda likvidator zastupa društvo i preuzima vođenje društva do brisanja odnosno do zatvaranja. Dužnosti likvidatora su naplatiti eventualna potraživanja, unovčiti imovinu, podmiriti vjerovnike, podmiriti obveze prema državi, okončati poslove koji su u tijeku i predložiti diobu imovine.
Za poduzeća u postupku likvidacije također je potrebno voditi poslovne knjige, predavati mjesečna, kvartalna i/ili godišnja financijska i porezna izvješća tako da nemojte (još) raskidati ugovor s Vašim knjigovodstvom!
Po okončanju postupka likvidacije prilikom zatvaranja trgovačkog društva likvidator prijavljuje Trgovačkom sudu brisanje društva te predaje poslovnu dokumentaciju uz dopis sa specifikacijom – sva financijska izvješća, likvidacijsko izvješće, 2 pečata („stari” pečat društva i „novi” pečat društva „u likvidaciji”), poslovne knjige, poslovnu dokumentaciju, knjigu poslovnih udjela, knjigu odluka, rješenje Trgovačkog suda te potvrdu Porezne uprave da su podmirene sve porezne obveze i da nema duga po osnovi javnih davanja. Također, svim nadležnim institucijama dostavlja se preslika pravomoćnog rješenja Trgovačkog suda o brisanju društva iz sudskog registra.
*Što je donjela promjena Zakona od 20. travnja 2019. godine - u pravni sustav uvodi se „prestanak društva po skraćenom postupku” što će značiti da će društvo moći prestati postojati bez postupka likvidaciji ako njegovi članovi odnosno član tako odluči. U navedenom postupku biti će potrebno samo donijeti Odluku o prestanku društva, dati izjavu da društvo nema duga prema radnicima, drugim vjerovnicima te da se obvezuju podmiriti sve preostale obveze za slučaj da se naknadno pokaže da postoje i za koje će odgovarati dvije godine.
Cijeli članak pronađite OVDJE.